Vše o futonech

Futon je japonská, vysoce kvalitní, přírodní, matrace specifického zpracování a složení.

POZOR: Většina prodejců futonů v ČR pouze přeprodává nekvalitní zboží z dovozu.

U nás ve Futon Centre máte jistotu kvality, učili jsme se futony ručně šít přímo v Japonsku a nyní je pro nás vyrábí proškolení dodavatelé výhradně v Česku, futony pro vás šijeme s láskou a bez kompromisů ve zpracování a materiálech.

Proč zvolit futon? | Srovnejte kvalitu | Z čeho vyrábíme?


Proč zvolit futon?

Pro zdravý spánek

Díky výplni z přírodních vláknen poskytuje futon tělu zcela jiný pocit, než jakákoli jiná matrace. Futon je tuhá matrace, která vytváří pocit měkkosti. Rouna, která mají až 5x vyšší schopnost absorbovat a následně zase rychle vydat vlhkost, vytváří pro tělo během spánku příjemné a suché prostředí, na rozdíl od např. molitanu.

Je praktický

V kombinaci s rámem vznikne jedinečná rozkládací pohovka, která je zároveň vhodná pro každodenní spánek. Tím se stává ideálním řešením nejen pro malé prostory. Dokonce i samotný futon bez rámu splní hlavní účel - položte jej na podlahu, dřevěné patro či tatami jako v Japonsku! Přes den můžete futon srolovat a uklidit, aby nezabíral místo.

Za relativně nízkou cenu

S futonem získáte dokonalý systém spaní a sezení za nižší cenu, než sofa či postel srovnatelné kvality. Volba snímatelných povlaků umožnuje sladit lůžko s interiérem a vyjde podstatně levněji, než nové čalounení staré pohovky. Životnost futonu je podstatně delší než u matrace srovnatené ceny.

Snadná manipulace a přeprava

Futon je ohebný, a proto snadno se s ním snadno manipuluje. Navíc všechny typy našich rámů jsou rozebíratelné na díly, takže přeprava osobním autem není problém.

Tradice

Futony mají dlouholetou tradici v Japonsku, kde jsou dodnes upřednostňovány před všemi novodobými matracemi. Ale i v celém západním světě tento systém spaní sklízí úspěchy již řadu let.

Životnost

Obvyklá životnost našich futonů je od 8 do 16 let podle typu futonu. Platí ale, že po 15 letech doporučujeme futon vyměnit z hygienických důvodů.

Jednoduchá údržba

Jediné, co futon vyžaduje, je větrání, otáčení a luxování. Jednou za čas je potřeba umožnit přísun vzduchu z obou stran futonu (stačí opřít o zeď nebo postavit do kouta).

Nový futon částečně slehává, tím pádem i trochu tvrdne a zmenšuje se jeho tloušťka. Je běžné, že nový futon je po čase nižší, než když jste ho koupili, ale zárověň se zvětšuje jeho plocha. U větších futonů to může být i 5cm - to je naprosto v pořádku. Pokud máte pocit, že váš futon nemá správné rozměry, pomačkejte celou plochu futonu a všechny jeho čtyři strany. Futon mění své rozměry nejvíce v prvních týdnech a měsících. Slehává a zvětší se tedy jeho plocha. Váš futon je ručně ušitý výrobek, finální rozměr se tedy může v řádu centimetrů lišit.

Jednoduchá údržba


Než nakoupíte, srovnejte kvalitu

Kvalita futonu závisí na kvalitě materiálu, postupu zpracování a na řemeslné zručnosti výrobce.


Z Futon Centre dostanete matraci:

  • s dostatečným množstvím bavlny správně zpracované v pevná rouna
  • s výbornou vlnou po obou jeho stranách
  • v obalu z pevné tkaniny
  • v případě jádra s kvalitním a osvědčeným kokosem nebo přírodním latexem
  • zkompletovaný tradičně, tj. bez plastových či kovových zipů
  • založený na rovnoměrně kladených vodorovných vrstvách bez dalších postranních výplníŠvadleny, které zaměstnáváme, jsou s námi od začátku 1994, kdy jsme začali podnikat, a mají s výrobou futonů obrovské zkušenosti.

Dejte si pozor na plagiáty našich výrobků a pozor si též dejte především na sofistikovaně maskované moderní materiály, které často obsahují plasty. Dobrým příkladem je bavlněná pěna, což není nic jiného, než bavlna s polyesterem. Naši zákazníci u konkurenčních levnějších výrobků často narazili na kusy plastů, drátky, umělé výplně a vlákna nebo jiný materiál, který s futonem nemá nic společného.

Z čeho vyrábíme futony?


Bavlna

Bavlna je základem všech futonů, proto je její kvalita, zpracování a množství ve futonu zásadní.

Správně zpracování probíhá ve dvou nezbytných krocích:

  1. vlákna jsou jedno po druhém spletena do pavučin
  2. následně pevně stlačena pomocí několika tisíců jehel ve speciálním stroji


Standardní minimální tloušťka a váha našich základních bavlněných futonů:

rozměrtloušťkaváha
90 x 200 cm10 cm18 kg a více
140 x 200 cm10 cm25 kg a více
160 x 200 cm10 cm29 kg a více
180 x 200 cm10 cm33 kg a více


Ve Futon Centre používáme správně tkané rouno do kterého přidáváme dlouhá bavlněná vlákna a nitě, aby co nejlépe drželo pohromadě. Tím zajišťujeme maximální životnost našich futonů. Finální váha je ovlivněna zpracováním. Futon je někdy těžší a obsahuje více bavlny, než uvádíme. Takto zpracované rouno pevně drží, netrhá se a velmi málo slehává. Toto zpracování je drahý výrobní postup a konkurenci se nevyplatí ve srovnání s náklady na bavlnu.

Bavlnu dáváme do futonu po všech jeho stranách včetně boků, kolem vnitřního jádra.

Vlna

V Japonsku jsou futony vyráběny pouze z bavlny a nebo vlny, která je druhým základním materiálem. Přestože je nezpracovaná vlna 2-3x dražší než bavlna, věřte, že se vyplatí. Vlna je výrazně kvalitnější materiál - vlákna jsou delší, méně drží vlhkost, nestlačí se tak snadno jako bavlna, a proto mají mnohem delší životnost. Některé futony a matrace na trhu mají zimní stranu s vlnou a letní pouze bavlněnou. Ve skutečnosti je vlna vhodnější pro obě sezóny. Vlna je tedy zvyšuje schopnost termoregulace futonu a provětrávání.

Námi používaná vlna není chemicky čištěná, pouze praná. Je to šetrné zpracování, které však u nových futonů může způsobovat, že jsou jemně cítit po ovečkách. Nejedná se o závadu, není to zdraví škodlivé, je to dočasné, přirozené pro přírodní materiál. Na vyžádání vám libovolný futon vyrobíme za příplatek i čistě vlněný, bez bavlny.

Kokos s kaučukovým mlékem

Kokosová jádra vyrobená ze suchých kokosových vláken jsou tvrdší a časem se rozmačkají, proto používáme kokos obohacený o 50% přírodního kaučuku.

I přes svou vysokou cenu má přírodní kaučuk ohromné přínosy v kvalitě - dává kokosu pružnost, měkkost a pomáhá udržet jeho tvar.

Ve Futon Centre používáme kvalitní kokos od osvědčených slovenských dodavatelů. Vyhýbáme se dovozu neznámého materiálu z Číny.

Latex

Latex je materiál, který může být v různé kvalitě nebo čistě syntetický, proto je dobré, aby měl vyšší podíl přírodního kaučuku. Náš latex je vyroben belgickou firmou v Čechách, máme tedy lepší přehled nad tím jakou cestou se k nám materiál dostává a za jakých podmínek je vyroben. Kvalitní latexy by měli mít aspoň 80% složky přírodního kaučuku.

Látky

Naše standardní tkanina pro futony je pevná, silná bavlna. Váží minimálně 320g/m2, což zaručuje životnost nejméně deset let (u nejlevnějších futonů na trhu je použita látka přibližně o 20% lehčí).

Na některé potahové látky máme i vyšší gramáž. Kanafas, pevné bavlněné plátno s váhou cca 420g/m2. Při výrobě futonů běžně používáme textilní křídu. Malé barevné flíčky v místě švů a prošití nejsou závadou a brzy sami zmizí. Potahová látka futonu není snímatelná, je bez kovových či plastových zipů a štěpy, tedy prošití, je pevně spojeno bez dalších podkladových textilií nebo knoflíků s futonem. Vnitřní výplň se tedy nemůže posunout a nikde na povrchu vás nic netlačí.

Futony v ČR vyrábíme již od roku 1994

Naše švadleny mají letité zkušenosti a umí si poradit i se zakázkovými tvary a složením. Futon je vhodný na všechna i nepředstavitená využití a nemá téměř žádné limity v tom, jak dlouho jej můžete používat. Při pravidelné údržbě naše futony vydrží velmi dlouho.

Futony jsme se učili osobně šít a skládat v Japonsku již kolem roku 1987, kde náš zakladatel 10 let žil a učil Japonce angličtinu a naopak oni jeho vyrábět správně kvalitní futony. Toto know-how jsme přenesli do Čech a v roce 1993 jsme ušili a prodali první futon. Dost možná jsme byli první ve střední Evropě. Protože jsme přímo výrobci, jsme u futonů schopni zajistit i jejich opravy, pokud je to možné.

Žádné výplně našich futonů neobsahují syntetická nebo umělá vlákna, která by ovlivnila negativně jeho kvality

Investovat do kvalitního produktu má smysl. Produkt s dlouhou životností je eko i logický, méně zatěžuje životní prostředí.?

Přesvědčte se sami v naší prodejně:

Navštivte naši prodejnu

Čištění futonu a řešení problémů

Nepoužívejte stroje určené pro hloubkové mokré čištění. Futon tak může být nenávratně poškozen. V zimním období je dobrou prevencí před roztoči nechat futon vymrznout. Nechte otevřené okno a teplotu v místnostni klesnout pod bod mrazu. Přímé sluneční záření je též velmi dobrou metodou, jak v létě futon hygienicky vyčistit.

Polití a prach:

Každý futon potřebuje jednou za čas vyčistit. Kromě běžné údržby futonu, jako je jeho otáčení nebo větrání, doporučujeme jednou za pár měsíců futon vyčistit vysavačem z obou jeho stran nebo otřít povrchově čistým vlhkým hadříkem.

Při polití futonu vodou stačí pouze vysušit, pomoci si můžete fénem. Futon musí mít možnost hlavně dýchat, aby dobře proschla i vnitřní bavlna. V případě znečištění šťávou, čajem, kávou, vyčistěte futon povrchově, mýdlovou vodou. Chemické přípravky nedoporučujeme, špatně se z futonu následně dostávají pryč. Po čištění opět futon vysušte fénem a nechte jej proschnout a volně dýchat.

Pokud futon utrpí vážnější poškození, řešení je stejné. Skvrny odstraňte především povrchově a poté futon nechte vyschnout nebo jej vystavte na slunce.

Potahy na futony lze prát v pračce na 40 a 60 stupňů.

Kočka:

Máte-li doma kočku, která ráda používá váš futon pro svůj odpočinek, je lepší futon chránit snímatelným pratelným potahem nebo na futonu při vaší nepřítomnosti nechat prodyšnou deku. Důvod je, že pokud kočka váš futon pomočí, je možné futon čistit jen povrchově mýdlovou vodou. Důležité je následné vysušení futonu.

Plíseň:

Plíseň může vznikat především ze dvou nejznámějších důvodů:

  1. Je to zvýšená vlhkost v bytě způsobená nepříliš vhodným prostředím a běžným užíváním bytu jako je vaření, sušení prádla a sprchování. To platí především pro málo větrané prostory nebo futony ležící na podlaze, kde je vyšší riziko vysrážení vody pod futonem v případě, že je velký rozdíl teplot vzduch/podlaha.
  2. Druhým důvodem může být propocení nebo polití futonu. Především jste-li nemocní a potíte se, je dobré mít pod sebou kromě prostěradla i prodyšnou deku nebo potah na futonu. Deka nebo potah pohltí pot, lze ji vyprat a vy předcházíte možnosti vysrážení vlhkosti pod futonem. Pokud jste nemocní více dní, futon je potřeba větrat, otáčet a měnit povlečení. Ideálně denně nebo ve vztahu k okolnostem. To platí i pro málo větrané prostory a futony ležící na podlaze.Jste-li mimo svůj domov více jak týden, je dobré nenechávat na posteli rozložené přikrývky. Futon lépe dýchá.

Konkrétní důvod, proč může plíseň na kterékoli matraci vzniknout je vždy velmi individuální souhra více faktorů. Takto povrchově poškozený futon vyčistěte horkou vodou s protiplísňovým prostředkem a dobře jej vysušte. Pokud futon nezapáchá a plíseň se nevrátí, je jeho používání dále relativně bezpečné.Oprava

Neopravujeme futony poškozené plísní a jinými nečistotami. Plíseň nelze opravit. Opravujeme pouze futony naší výroby v zánovním stavu, které mají výrobní vadu nebo pokud jste brzy po zakoupení zjistili, že byste preferovali jinou skladbu a máte zájem o repasi za doplatek a to pouze v případě, že to stav futonu umožňuje. Čištění futonů neposkytujeme. Pochopte prosím, že se snažíme nabízet kvalitní produkt, ale nejsme čistírna, ani prádelna, oprávněná řešit často komplikovaný stav a znečištění futonů vzniklá špatným skladovaním nebo jeho údržbou. Renovace starších futonů není z hygienických důvodů možná.

Obsah košíku:

Košík je prázdný

cart