Futony
Postele
Rámy
Doplňky

FUTON Centre

Vzorkovna / Dílna: Raisova 6, Praha 6 | mapa
Pondělí, Úterý I Čtvrtek, Pátek 10:00-19:00 
Štěpán Bíca: (+420) 720 463 991
Prodejna: (+420) 776 600 083 
E-mail: info@futoncentre.cz

 

Vše o futonech:

Vše co byste měli vědět o výrobě futonů:

Futon je japonská, vysoce kvalitní, přírodní, matrace specifického zpracování a složení.

- Mnoho prodejců na českém trhu však nabízí nekvalitní futony z dovozu - obvykle z Polska.
- Takový futon nemá správné zpracování bavlněných a vlněných roun, jelikož zpracování a specifické vrstvení bavlny a vlny je výrazně dražší než materiál samotný. 

Všechny v Polsku vyrobené futony pak mají obvykle na jedné straně zip, a podkladové textilie v místě prošití.

Pozor si dejte především na sofistikovaně maskované moderní materiály, které často obsahují umělá vlákna. Dobrým příkladem je bavlněná pěna, což není nic jiného, než bavlna s polyesterem. Bavlna s polyesterem se používá do většiny futonů a zákazník o tom často nemusí ani vědět. Naši zákazníci u konkurenčních levnějších výrobků často narazili na kusy plastů, drátky, umělé výplně a vlákna nebo jiný materiál, který s futonem nemá nic společného.
 
UPOZORŇUJEME, ŽE NA ČESKÉM TRHU SE OBJEVUJÍ PLAGIÁTY NAŠICH PRODUKTŮ!
 
Proč futon od FUTON CENTRE ? Preferujeme kvalitu !
Quality is king!
... protože materiály, které používáme, a naše metody výroby jsou lepší.

1) Bavlněná tkanina kterou používáme, má vysokou gramáž 320-400 gramů a je velmi pevná, bez syntetických vláken. Silnější tkanina nám umožňuje navazovat uzly (štepy-prošití) přímo na látku. Silnější a těžší tkanina se promítá do delší životnosti futonu. 
- Většina prodejců nabízí futony, vyrobené v Polsku. Tito výrobci používají textilie s nižší hmotností, obvykle o hmotnosti 230 gramů na metr čtvereční a méně. V místě štepů (prošití) musí tedy používat další podkladové textilie. 

2) Naše bavlna a vlna je pečlivě zpracovaná, takže rouno pevně drží, netrhá se a velmi málo slehává. Toto zpracování stojí 1,5 násobek nákladů na bavlnu. Ovčí vlna merino, kterou používáme jako vrchní vrstvu není chemicky čištěná a bělená.
- Polští výrobci nepoužívají toto zpracování. Když váš futon slehne nerovnoměrně, bude vám prodejcem doporučeno, abyste spali na různých místech a snažili jste se slehnutí vyrovnat, případně futon více otáčeli. Slehávání futonu podle vašeho těla, není výhodou.

3) Naše kokosová jádra obsahují 50% přírodního kaučuku. To zjemňuje kokosové jádro a dodává mu to vysokou pružnost. Náš slovenský výrobce jádra také několikrát vypláchne kokosová vlákna, aby je změkčil. Takový kokos odolá vlhkosti a plísním.
 
4) Naše futony jsou vyrobeny bez plastových nebo kovových zipů. Nelze tedy poškodit jejich vrstvení nebo složení. Výroba je zásadně ruční a díky velkým zkušenostem ručíme za řemeslnou kvalitu provedení.
- Dovezené futony mohou například obsahovat tzv.: bavlněnou pěnu - jedná se o bavlnu s polyesterem. Na takový materiál si dejte obzvlášť pozor. Výrobní linky zvládají stovky futonů, ale kvalita a rovnoměrnost výplně tím zásadně trpí.

5)
Latex je materiál, který může být v různé kvalitě nebo čistě syntetický, proto je dobré, aby měl co nejvyšší množství přírodního kaučuku. Ideální je 80% kaučuku. Náš latex je vyroben Belgickou firmou v Čechách.
- Nejčastějším latexem v evropě je latex dovezený z Číny. Často s podílem kaučuku do 20%. Přírodní latex neznamená vždy 100% kaučuk.


6)
Naše futony jsou vyrobeny v České republice. Vyrábíme je od roku 1994. Používáme lokální dodavatele a futon můžeme tedy i opravit. Naše švadleny mají letité zkušenosti a umí si poradit i se zakázkovými tvary.
- Navštivte nás online nebo na prodejně v Praze 6 a přesvědčte se sami, že investovat do kvalitního produktu má smysl.

Neutrácíme peníze
na internetových reklamách, pozicích ve vyhledávačích a drahých obchodních prostorách. Tyto peníze jdou do vašich produktů. 80% lidí se o nás dozvídá z doporučení našich spokojených zákazníků. Švadleny i truhláři, kteří pro Vás objednávku vyhotovují tak především dodávají kvalitní řemeslný výrobek s dlouhou životností.

Produkt s dlouhou
životností je ekologický, méně zatěžuje životní prostředí.

Doživotní záruka
na zpracování a materiál od nás je samozřejmostí, obvykle naše futony vydrží 8-12 let.

DOPORUČTE PO NÁKUPU NAŠE FUTONY VAŠIM ZNÁMÝM.
POMŮŽETE NÁM TÍM UDRŽET KVALITU I V BUDOUCNU.

Děkujeme Vám!

Proč zvolit futon?

Pro zdravý spánek

Díky výplni z přírodních vláknen poskytuje futon tělu zcela jiný pocit, než jakákoli jiná matrace. Futon tuhá matrace, která vytváří pocit měkkosti. Rouna, která mají až 5x vyšší schopnost absorbovat a následně zase rychle vydat vlhkost, vytváří pro tělo během spánku příjemné a suché prostředí, což je opakem např. molitanu.
 

Je praktický

V kombinaci s rámem vznikne jedinečná rozkládací pohovka, která je zároveň vhodná pro každodenní spánek. Tím se stává ideálním řešením nejen pro malé prostory. Dokonce i samotný futon bez rámu splní hlavní účel - položte jej na podlahu, dřevěné patro či tatami jako v Japonsku! Přes den můžete futon srolovat a uklidit, aby nezabíral místo.
 

Za relativně nízkou cenu

S futonem získáte dokonalý systém spaní a sezení za nižší cenu, než sofa či postel srovnatelné kvality. Volba snímatelných povlaků umožnuje sladit lůžko s interiérem a vyjde podstatně levněji, než nové čalounení staré pohovky.
 

Se snadnou manipulací a přepravou

Futon je ohebný, a proto snadno se s ním snadno manipuluje. Navíc všechny typy našich rámů jsou rozebíratelné na díly, takže přeprava osobním autem není problém.
 

Jednoduchá údržba - Rozměr futonu

Jediné, co futon vyžaduje, je větrání, otáčení a luxování. Jednou za měsíc je třeba umožnit přísun vzduchu z obou stran futonu (stačí opřít o zeď nebo postavit do kouta). Nový futon částečně slehává, tím pádem i trochu tvrdne a zmenšuje se jeho tloušťka. Je běžné, že nový futon je po čase nižší, než když jste ho koupili, ale zárověň se zvětšuje jeho plocha. U větších futonů to může být i 5cm na délku, na šířku - to je v pořádku :-)
Pokud máte pocit, že váš futon nemá správné rozměry, pomačkejte celou plochu futonu a všechny jeho čtyři strany.
Futon mění své rozměry nejvíce v prvních týdnech a měsících. Slehává a zvětší se tedy jeho plocha.
Váš futon je ručně ušitý výrobek. Rozměr se tedy může v řádu centimetrů lišit.
 

Tradice

Futony mají dlouholetou tradici v Japonsku, kde jsou dodnes upřednostňovány před všemi novodobými matracemi. Ale i v celém západním světě tento systém spaní sklízí úspěchy již řadu let.
 
 

Než nakoupíte, srovnejte kvalitu

Než nakoupíte, srovnejte kvalitu

Kvalita futonu závisí na kvalitě materiálu, postupu zpracování a na řemeslné zručnosti. Ve Futon Centre dostanete futon:

  • s dostatečným množstvím správně zpracované bavlny
  • s výbornou vlnou
  • v obalu z pevné tkaniny
  • v případě jádra s kvalitním a osvědčeným kokosem
  • zkompletovaný tradičně - bez plastových či kovových zipů
  • založený na rovnoměrně kladených vodorovných vrstvách bez dalších postranních výplní

Švadleny, které zaměstnáváme, jsou s námi od začátku 1994, kdy jsme začali podnikat, a mají s výrobou futonů obrovské zkušenosti.

Obvyklá životnost našich futonů je od 8 do 12 let v podle typu futonu. Po 15 letech doporučujeme futony měnit z hygienických důvodů.
 
 
 

Z čeho vyrábíme futony?

Bavlna

Bavlna je základem všech futonů, proto je její kvalita, zpracování a množství ve futonu zásadní.

Správně zpracování probíhá ve dvou nezbytných krocích:

1) vlákna jsou jedno po druhém spletena do pavučin

2) následně pevně stlačena pomocí několika tisíců jehel ve speciálním stroji

Standardní tloušťka a váha našich základních bavlněných futonů:

rozměrtloušťkaváha
90 x 200 cm10 cm16 kg
140 x 200 cm10 cm25 kg
160 x 200 cm10 cm29 kg
180 x 200 cm10 cm33 kg

Ve Futon Centre používáme správně tkané rouno do kterého přidáváme dlouhá bavlněná vlákna a nitě, aby co nejlépe drželo pohromadě. Tím zajišťujeme maximální životnost našich futonů.
 

Vlna

V Japonsku jsou futony vyráběny pouze z bavlny a nebo vlny, která je druhým základním materiálem. Přestože je nezpracovaná vlna 2-3x dražší než bavlna, věřte, že se vyplatí. Vlna je výrazně kvalitnější materiál - vlákna jsou delší, méně drží vlhkost, nestlačí se tak snadno jako bavlna, a proto mají mnohem delší životnost. Některé levné matrace na trhu mají zimní stranu s vlnou a letní pouze bavlněnou. Ve skutečnosti je vlna vhodnější pro obě sezóny.

Námi používaná vlna není chemicky čištěná, pouze praná. Je to šetrné zpracování, které však u nových futonů může způsobovat, že jsou jemně cítit po ovečkách. Nejedná se o závadu, není to zdraví škodlivé, je to dočasné, přirozené pro přírodní materiál.

Kokos s kaučukovým mlékem

Kokosová jádra vyrobená ze suchých kokosových vláken jsou tvrdší a časem se rozmačkají, proto používáme kokos obohacený o 50% přírodního kaučuku. I přes svou vysokou cenu má přírodní kaučuk ohromné přínosy v kvalitě - dává kokosu pružnost, měkkost a pomáhá udržet jeho tvar. Ve Futon Centre používáme kvalitní kokos od osvědčených slovenských dodavatelů. Vyhýbáme se dovozu neznámého materiálu z Číny.
 

Látky

Naše standardní tkanina pro futony je pevná, silná bavlna. Váží 300g/m2, což zaručuje životnost nejméně deset let. U nejlevnějších futonů na trhu je použita látka přibližně o 20% lehčí.

Při výrobě futonů běžně používáme textilní křídu. Malé barevné flíčky v místě švů a prošití nejsou závadou a brzy sami zmizí.

 

Čištění futonu a řešení problémů

Nepoužívejte stroje určené pro hloubkové mokré čištění. Futon tak může být nenávratně poškozen.

V zimním období je dobrou prevencí před roztoči nechat futon vymrznout. Nechte otevřené okno a teplotu v místnostni klesnout pod bod mrazu.

Polití a prach:

Každý futon potřebuje jednou za čas vyčistit. Kromě běžné údržby futonu, jako je jeho otáčení nebo větrání, doporučujeme jednou za pár měsíců futon vyčistit vysavačem z obou jeho stran nebo otřít povrchově čistým vlhkým hadříkem.

Při polití futonu vodou stačí pouze vysušit, pomoci si můžete fénem. Futon musí mít možnost hlavně dýchat, aby dobře proschla i vnitřní bavlna. V případě znečištění šťávou, čajem, kávou, vyčistěte futon povrchově, mýdlovou vodou. Chemické přípravky nedoporučujeme, špatně se z futonu následně dostávají pryč. Po čištění opět futon vysušte fénem a nechte jej proschnout a volně dýchat.

Pokud futon utrpí vážnější poškození, řešení je stejné. Skvrny odstraňte především povrchově a poté futon nechte vyschnout nebo jej vystavte na slunce.

Potahy na futony lze prát v pračce na 40 a 60 stupňů.
 

Kočka:

Máte-li doma kočku, která ráda používá váš futon pro svůj odpočinek, je lepší futon chránit snímatelným pratelným potahem nebo na futonu při vaší nepřítomnosti nechat prodyšnou deku. Důvod je, že pokud kočka váš futon pomočí, je možné futon čistit jen povrchově mýdlovou vodou. Důležité je následné vysušení futonu.
 

Plíseň:

Plíseň může vznikat především ze dvou nejznámějších důvodů:

1) Je to zvýšená vlhkost v bytě způsobená nepříliš vhodným prostředím a běžným užíváním bytu jako je sušení prádla a sprchování. To platí i pro málo větrané prostory a futony ležící na podlaze.

2) Druhým důvodem může být propocení futonu. Především jste-li nemocní a potíte se, je dobré mít pod sebou kromě prostěradla i prodyšnou deku nebo potah na futonu. Deka nebo potah pohltí pot, lze ji vyprat a vy předcházíte možnosti vysrážení vlhkosti pod futonem. Pokud jste nemocní více dní, futon je potřeba větrat, otáčet a měnit povlečení. Ideálně denně nebo ve vztahu k okolnostem. To platí i pro málo větrané prostory a futony ležící na podlaze.

Jste-li mimo svůj domov více jak týden, je dobré nenechávat na posteli rozložené přikrývky. Futon lépe dýchá.

Oprava:

Neopravujeme futony poškozené plísní a jinými nečistotami vzniklými nevhodným používáním. Renovace starších futonů nejsou z hygienických důvodů možné. Opravujeme pouze futony, které mají výrobní vadu nebo pokud jste brzy po zakoupení zjistili, že byste preferovali jinou skladbu a máte zájem o repasi za doplatek. Změna rozměru futonu není možná.